Dýchání a srdeční masáž
Nejprve zjisti stav vědomí zraněného a to přímo na místě kde se nachází - pokud nereaguje na oslovení a zatřesení ramenem, je v bezvědomí.
Tento stav je nutné řešit co nejrychleji. Je důležité, aby zraněný v bezvědomí dostatečně dýchal. Musíš mu uvolnit dýchací cesty - zaklonit halvu, zvednout bradu a zjistit stav dýchání.
Stav dechu zjišťuješ pohledem, poslechem a cítěním proudu vydechovaného vzduchu po dobu 10 vteřin. Během této doby se musí zraněný alespoň 2 krát nadechnout.
Pokud zraněný v bezvědomí začal dýchat, je potřeba mu udržovat volné dýchací cesty do příjezdu profesionálních záchranářů.
Když nedýchá ani po záklonu hlavy, je jediná šance na záchranu srdeční masáž.
Pokud zraněný nedýchá a nebo nedýchá normálně (ojedinělé lapavé nádech nebo hlasité vzdechy není možno považovat za normální dýchání), zkus jej z vozidla vytáhnout a začni s resuscitaci.
Zraněného polož na záda, klekni si z boku jeho hrudníku. Polož obě ruce na střed jeho hrudníku a propleť své prsty. Stlačuj hrudník do hloubky 5 -6 cm, po každém stlačení tlak uvolni, ale neztrácej kontakt s hrudníkem.
Stlačuj frekvencí 100 - 120 stalčení za minutu.
Pokud víš jak na to, prováděj stlačování hrudníku a umělé dýchání v poměru 30:2.