DROGY ZA VOLANTEM
5. Ročně způsobí řidiči pod vlivem alkoholu či drog tisíce nehod... V roce 2018 jich bylo 4 900. Zemřelo při nich 76 lidí. A počet nehod bohužel rok od roku stoupá.
Už malé množství alkoholu v krvi, do půl promile, zvyšuje riziko nehody až třikrát. Osm desetin promile dokonce až desetkrát.
Řidiči, kteří užili drogy, přitom věří, že z nich zakázané látky dělají lepší řidiče. Ti pod vlivem alkoholu zase trvají na tom, že alkohol jejich řidičské schopnosti rozhodně nezhoršuje. Opak je pravdou. Alkohol i drogy ovlivňují schopnosti řidiče i dlouho poté, co se zdá, že okamžitý účinek látek již zmizel.
Už malé množství alkoholu v krvi přitom má vliv na řidičův úsudek a schopnost sledovat provoz. Půl promile alkoholu zásadně naruší schopnost adekvátně a včas reagovat na náhlou změnu situace – například vkročení chodce na přechod. To samé platí u drog. Zhoršuje se odhad vzdálenosti, naproti tomu se zvyšuje sebedůvěra a tendence riskovat. Řidič jede rychleji, méně soustředěně a snadno dojde k tomu, že v krizové situaci nedobrzdí.
A čím větší je množství drog v krvi, tím fatálnější následky má jízda pod jejich vlivem.
Na každého působí drogy jiným způsobem. Záleží na věku, zdravotním stavu, váze a dalších faktorech. Nikdy ale není jejich vliv pozitivní. Pokud se bez drog neobejdu, měl bych plánovat dopředu. Někde přespat, nechat se odvézt kamarádem nebo veřejnou dopravou či taxíkem.
Pokud zkombinujeme alkohol a drogy, je pravděpodobnost nehody s těžkým zraněním či úmrtím až 200x vyšší. A to už je opravdu stejné, jako bychom hráli ruskou ruletu s ostře nabitým revolverem.
Lidé by si měli uvědomit i to, že velmi častými uživateli drog jsou lidé ve středním věku a nejednou by to na nich ani nepoznali. Mohou to být velmi dobře situovaní jedinci, kteří následně neohroženě sedají do svých drahých aut. Své nebezpečné počínání si bohužel ale vůbec nepřipouštějí.