ETIKA NA SILNICÍCH
Dnes pomohu já tobě, zítra ty mně. Na silnicích jsme si všichni rovni a je potřeba vzájemná ohleduplnost.
Právo a právní normy jsou základem pro fungování celé společnosti – účastníky silničního provozu nevyjímaje.
Z psaných pravidel se ale může snadno stát trhací kalendář tam, kde není ochota pravidla dodržovat, kde chybí vnitřní přesvědčení, že respektovat pravidla je správné.
Protože vedle práva je pro fungování společnosti zcela zásadní i morálka všech jejích členů - ochota člověka podřídit se pravidlům a brát ohledy i na jiné lidi, ne jen na sebe. Pokud chybí morálka, budou zákony na nic.
Pravidla silničního provozu je třeba dodržovat, nicméně – ruku na srdce – chybičku může udělat i mistr tesař.
Ale pravidla slušného chování bychom měli dodržovat vždy, z pocitu vnitřní potřeby. S úsměvem a nadhledem lze vyřešit nejednu zapeklitou situaci, bez nehody, bez toho, abychom si vzájemně neurvalým chováním zkazili náladu na celý den.
Chování na silnici je vizitkou každého z nás. Denně míjíme stovky a tisíce jiných lidí, každý si může snadno udělat obrázek o našich životních hodnotách. Zkrátka jak žiji, tak řídím. Mnoho jedinců má ve svých automobilech pocit anonymity, pak si snadno dovolí vůči ostatním to, co by je při přímém kontaktu z očí do očí ani nenapadlo.
I na silnici musíme být především lidmi. Navzájem jsme si všichni rovni. Chodci, cyklisté, motorkáři, řidiči malých automobilů i šoféři mnohatunových kolosů.
Všudypřítomný pocit nedostatku času i stres násobené častými dopravními zácpami, netrpělivost, zlost či pocit nepřátelství, to vše nejednou vyústí do úmyslně bezohledného chování, to vše může snadno vyvolat agresi a v důsledku toho pak vzájemný konflikt mezi účastníky silničního provozu.
Bohužel takové jednání nejednou skončí jako vážná nehoda.
Nejedná se o nijak vzácný jev, agresivita Ročně má na svědomí stovky mrtvých a zraněných lidí. Významně přispívá k celkovým škodám v důsledku dopravních nehod, které ročně přesahují 80 miliard korun.
Často skloňovaným řešením agresivity řidičů jsou přísnější sankce. Ale ani ty nemusí pomoci – strach před porušováním práva není nikdy tak silnou brzdou jako vnitřní přesvědčení, že pravidla se zkrátka porušovat nemají. Motivování účastníků silničního provozu k bezpečnému jednání vyžaduje delší úsilí, ale dlouhodobě nese své ovoce. Stejně jako vzdělávání celé společnosti ke slušnosti a vzájemné tolerantnosti.
Kdykoliv usedneme za volant, měli bychom si sami sebe představit jako ušlechtilé rytíře. Rytíř nestaví své úspěchy a vítězství na chybách a prohrách ostatních. Naopak jedná ušlechtile a nesobecky.
Kde jinde než na silnici, kde jsou ve hře zdraví a lidské životy.